KALENDÁŘ     ·       +420 571 654 390-1

Pozvánka na bezplatnou přednášku o Dantovi Alighieri

3. 3. 2021

Pozvánka na bezplatnou přednášku o Dantovi Alighieri

V letošním roce si celý svět připomíná 700. výročí narození Danta Alighieriho, jednoho z největších básníků všech dob. Italský kulturní institut v Praze by rád využil této příležitosti k tomu, aby v České republice oživil zájem o tohoto významného klasika.

 

Dovolují si pozvat Vaše studenty i vyučující k sérii bezplatných on-line přednášek, v nichž prof. Jiří Špička představí hlavní rysy Dantovy osobnosti a tvorby a následně se bude věnovat interpretaci vybraných pasáží z Božské komedie.

 

První přednáška se bude konat 23. března 2021 v 18 hodin:

 

Dante – geniální básník, myslitel a vizionář

 

Co ví dnešní český student o Dantovi? Že je to velký renesanční básník? Že napsal dílo s názvem Božská komedie, které má tři části po 33 zpěvech s jedním úvodním zpěvem, a že s Vergiliem prochází světem mrtvých, a že psal svou báseň v tercínách? Jsou tyto informace dostatečné, abychom alespoň částečně Danta pochopili? A jsou vůbec pravdivé? V této přednášce si řekneme, v čem tkví skutečná Dantova velikost a genialita, čím obohatil možnosti literatury a čím předběhl svoji dobu. Zaměříme se především na jeho největší dílo, Božskou komedii, která dodnes fascinuje čtenáře na celém světě, a vysvětlíme si její kompoziční principy a hlavní významy.

 

O přednášejícím: Jiří Špička je profesorem italské literatury na Katedře romanistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Dosud se zabýval především Franceskem Petrarkou, ale mezi jeho zájmy patří též Giovanni Boccaccio, italská literatura 20. století a recepce italské literatury v českých zemích.

 

Prosíme zájemce o přednášku, aby se registrovali na adrese www https://zoom.us/webinar/register/WN_xwz_EeogS0evVwSuQIvZtg

 

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY